Połowa pieniędzy dla Polski
Połowa pieniędzy dla Polski
Nie wiadomo ile, ale za mało - komentarz
- Zyskamy, ale na papierze Polska otrzyma 52-55 proc. funduszy strukturalnych, jakie Unia Europejska (UE) przeznaczy od 2004 r. dla nowych krajów członkowskich - taką propozycję w najbliższych dniach przedstawi Komisja Europejska (KE). Oznacza to ok. 13,5-13,7 mld euro dla naszego kraju w latach 2004-2006.
30 stycznia KE zaproponowała, aby w pierwszych trzech latach po przystąpieniu do UE nowe kraje członkowskie otrzymały 25,5 mld euro funduszy strukturalnych. Bruksela nie określiła, jaką część tych pieniędzy dostanie nasz kraj. Wczoraj urzędnicy KE powiedzieli jednak, że najprawdopodobniej byłoby to 52-55 proc. przy założeniu, że wraz z Polską do UE przystąpi dziewięć innych krajów.
Przyznane środki rosłyby w miarę powiększania przez polską administrację i budżet państwa zdolności do ich wykorzystania. W 2004 r. pomoc strukturalna wyniosłaby ok. 3,7 mld euro, w 2005 r. - 4,4 ld, a w 2006 r. - 5,8 mld euro. Po 2006 r. sprawa jest otwarta, bo wtedy kończy się obecny, siedmioletni budżet UE. Jednak, jeśli Polska będzie sprawnie wykorzystywać przyznaną pomoc, KE zaproponuje dalszy wzrost napływających środków.
Na ochronę środowiska, koleje i autostrady
Urzędnicy Komisji powiedzieli "Rz", że praktycznie uzgodniono już z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta