Wojna czy dialog?
Wojna czy dialog?
FOT. KRZYSZTOF WOJCIECHOWSKI / FORUM
RYSZARD KAPUŚCIŃSKI
Autor "Europy" na siedemdziesięciolecie autora "Imperium"
Pierwszą prawdą o Polsce, którą usłyszałem podczas swojej tu wizyty z grupą studencką na początku lat 60., było to, że ten kraj jest jak rzodkiewka. Słowo było za trudne dla naszych niedoćwiczonych języków. Pojęcie jednak było zrozumiałe i na każdym kroku sprawdzone. Zaimponowało nam, że ta metafora wyszła z ust nie jakiegoś dysydenta, ale naszej oficjalnej przewodniczki z Orbisu.
Jakoś nie pomyślałem o tej rzodkiewce, kiedy zetknąłem się po raz pierwszy z nazwiskiem Ryszarda Kapuścińskiego, autora nieznanej mi jeszcze wtedy książki o upadku cesarza Hajle Sellasje w Etiopii. Ten afrykański władca cieszył się u nas dobrą opinią ze względu na jego godne zachowanie podczas wojny - kiedy był kolegą na uchodźstwie w Londynie generała Sikorskiego. A dawna Abisynia była mi znana wyłącznie z różnych dziecięcych książek przygodowych, takich jak na przykład "Kopalnie króla Salomona" Haggarda. Wiedziałem, do czego była zdolna "Trybuna Ludu" w dziedzinach, które znałem z bliska. Toteż nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta