Prywatyzacja: odpłatna czy rodzaj rozdawnictwa
Prywatyzacja: odpłatna czy rodzaj rozdawnictwa
KODEKS CYWILNY
Art. 65 § 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
§ 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO
Art. 328 § 2. Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
W sprawach tak poważnych jak prywatyzacyjne sąd powinien wykazać szczególną wnikliwość. Musi też uwzględniać filozofię prywatyzacji, zastanowić się, czy ma być odpłatna, czy też być rodzajem rozdawnictwa. Szczególnie wnikliwie należy zbadać fakty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta