Cały Grabowiec był w Berlinie
- Relacja Anny Buczak: Cały Grabowiec był w Berlinie
- Luna-Lager: Luna-Lager był wielkim obozem mieszkalnym dla pracowników przymusowych Relacja Anny Buczak
Cały Grabowiec był w Berlinie
ANNA BUCZAK NA KRÓTKO PRZED DEPORTACJĄ PRZED DOMEM RODZINNYM W GRABOWCU - 1942 R.
FOT. ARCHIWUM RODZINNE
28 lutego w Prenzlauer Berg Museum w Berlinie otwarto wystawę "Geraubte Zeit" (Zrabowany czas), poświęconą pracy przymusowej na terenie północno-wschodniego Berlina podczas II wojny światowej. Potrwa do połowy lipca.
Ekspozycja ma swoją "polską część": zostaną na niej przedstawione m.in. biografie trojga polskich pracowników przymusowych: Henryka Domichowskiego - deportowanego z Poznania w czerwcu 1940 roku; Anny Buczak - deportowanej z Grabowca w marcu 1943 roku w ramach akcji pacyfikacyjnych na Zamojszczyźnie; oraz Janiny Pawlak - deportowanej z Warszawy w pierwszych dniach powstania warszawskiego.
Drukujemy dziś - pochodzącą z nagrania na taśmie magnetofonowej i z listu do organizatorów wystawy - relację pani Anny Buczak, obecnie 78-letniej rencistki mieszkającej w Grabowcu. Pani Buczak została zaproszona do Berlina na otwarcie wystawy.
Ekspozycja "Geraubte Zeit" otwiera cykl jedenastu wystaw muzealnych na temat pracy przymusowej w Berlinie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta