Klejnoty
Rok 1995 -- Światowy Rok Ochrony Przyrody
Klejnoty
Jak w starej szacie królewskiej mienią się niczym klejnoty -- pisali o polskich parkach narodowych Orzeszkowa, Tetmajer i inni wielcy mistrzowie pióra. Takich klejnotów mamy 20, od Nowego Roku bowiem na mapie Polski przybędzie Magurski Park Narodowy. W najbliższych latach przewiduje się powołanie 3 nowych: Narwiańskiego, Mazurskiego i Borów Tucholskich oraz u tworzenie małego Parku Jurajskiego.
Idea powoływania parków narodowych ma już ponad 120 lat. Pierwszy park narodowy Yellowstone powstał w 1872 r. w Stanach Zjednoczonych. Początki najstarszego polskiego -- Białowieskiego Parku Narodowego -- sięgają 1921 r. Tu też najliczniej zachowały się drzewa pomnikowe. Największym naszym parkiem jest Biebrzański (ponad 59 tys. ha wraz z otuliną 70 tys. ha) . Do niedawna takim był Kampinoski (prawie 36 tys. ha) -- ostoja łosia. Najmniejszym zaś jest Ojcowski (1, 5 tys. ha) .
Trzy parki: Białowieski, Babiogórski, Słowiński i rezerwat Łukajno, mają status Rezerwatów Biosfery UNESCO -- Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Bieszczadzki, Tatrzański i Kampinoski przewidziane są do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta