Część spółek dba o inwestora
Dywidenda z zysku za 1994 r.
Część spółek dba o inwestora
A merykański inwestor indywidualny, oceniając atrakcyjność inwestycyjną spółki, sporą wagę przykłada do tego, czy systematycznie płaci ona dywidendę oraz jaki procent rocznego zysku przeznaczany jest na ten cel. W minionych latach tylko nieliczne polskie spółki giełdowe zdecydowały się na płacenie dywidend. W tym roku wypłatę dywidendy zapowiadają zwłaszcza nowe spółki.
W USA inwestorzy są przyzwyczajeni, że spółki płacą dywidendę. Gdy jest ona nie mniejsza od 30 proc. wypracowanego czystego zysku, uważają, że warto inwestować w akcje tej spółki. Uważnie obserwują też, jak zmienia się wysokość dywidendy i jak spółka prezentuje się pod względem dywidendy na tle branży. Spółki na tyle poważnie traktują dywidendę, że gdy ponoszą straty, to i tak starają się dać choćby symboliczną dywidendę.
Oczywiście nie wszystkie amerykańskie spółki płacą wysokie dywidendy, ale wtedy informują o tym w swych raportach rocznych. W raportach znajdują się też dość obszerne informacje o polityce spółki w zakresie dywidendy.
A nalitycy, a za nimi drobni inwestorzy, twierdzą, że jeśli spółka dynamicznie się rozwija, to może w ogóle przez jakiś czas zapomnieć o tej części dochodów akcjonariusza. Gdy jednak spółka jest już stabilna i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta