Co będzie w nowej ustawie
Fundusze inwestycyjne
Co będzie w nowej ustawie
W prawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych w rozdziale 8. są uregulowane tylko zasady funkcjonowania funduszów otwartych, nazwanych tam funduszami powierniczymi. Założenia nowej ustawy będą prawdopodobnie gotowe w końcu stycznia. I właściwie nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie to ustawa dotycząca obydwu rodzajów funduszów czy tylko zamkniętych.
Z prośbą o informacje dotyczące trwających prac "Rzeczpospolita" zwróciła się do dr. Andrzeja Kaweckiego z Kancelarii Adwokackiej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, który jest jednym z współtwórców ustawy.
Razem czy osobno?
Wbudowanie funduszów zamkniętych do ustawy Prawo o publicznym obrocie, która i tak jest już obszerna, mogłoby spowodować, że "trąba będzie większa od słonia", rozwiązania dotyczące funduszów inwestycyjnych zdominują u stawę. Dlatego należało stworzyć odrębną ustawę. Natomiast, zdaniem mec. Kaweckiego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do ustawy publicznym obrocie włączyć pewne ogólne terminy. Definicja podmiotu zależnego i dominującego, oparta na progu udziału kapitałowego -- 50 proc. , jest w ustawie za mało precyzyjna, bo przy rozproszonym akcjonariacie wystarczy znacznie mniej, by kontrolować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta