Konstytucja o pracy i kapitale
Konstytucja o pracy i kapitale
To, czy nowa konstytucja powinna wprowadzać uregulowania dotyczące stosunków gospodarczych i społecznych jest nadal kwestią dyskusyjną. Dotyczy to zwłaszcza jej wstępnej części, która precyzować ma podstawowe zasady ustroju państwa. Niektóre rozpatrywane w Zgromadzeniu Narodowym projekty proponują w tym względzie umieszczenie w konstytucji jedynie postanowień bardzo ogólnych, a przy tym skromnie zakreślonych. Inne sprawę ujmują nieco obszerniej i bardziej szczegółowo.
Projekty i wstępne ustalenia
Projekty Unii Wolności i Senatu należą do tej pierwszej kategorii. W projekcie zaproponowanym przez Unię czytamy (art. 10) , że "gospodarka Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na pracy, własności i swobodzie działalności gospodarczej". Projekt Senatu natomiast, w części zatytułowanej -- "Zasady naczelne" -- całkowicie pomija kwestie ustroju gospodarczego. Nieco szerzej w tym projekcie mowa o sprawach ekonomicznych w rozdziale dotyczącym praw, wolności i obowiązków obywatelskich. Deklaruje on prawo własności (a rt. 25) oraz wolność gospodarowania (art. 38) .
Do drugiej grupy projektów należy tekst przygotowany przez SLD. Zasadom ustroju gospodarczego i społecznego poświęcone są w rozdziale wstępnym cztery obszerne artykuły (8 -- 11) . Ponadto spraw tych dotyczy znaczna część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta