Zatrudnić cudzoziemca
Rozporządzenia mówiące o zezwoleniach na pracę obcokrajowców, choć nowe, mają być zmienione
Zatrudnić cudzoziemca
KOMENTARZ TYGODNIA: Zezwolenie na prezesa
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
DOBROMIŁA NIEDZIELSKA
Zatrudnić cudzoziemca może zarówno przedsiębiorca polski, jak i zagraniczny, działający na naszym rynku, a nawet osoba nie prowadząca działalności gospodarczej. Procedura uzyskiwania decyzji administracyjnych pozwalających na legalną pracę obcokrajowców jest podobna dla wszystkich, bez względu na zawód czy stanowisko. O zezwolenie musi się więc starać i kucharz, i - od początku kwietnia - prezes zarządu spółki kapitałowej.
Wyjątki od zasady określił w rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej (Dz. U. z 2001 r. nr 153, poz. 1765). Nie muszą więc uzyskiwać zezwoleń m. in. osoby prowadzące szkolenia i doradcy z Unii Europejskiej, nauczyciele języków obcych, którzy przyjechali na mocy porozumień międzynarodowych, artyści pracujący u nas nie dłużej niż trzydzieści dni w roku. Podstawowymi aktami prawnymi, które mają zastosowanie do angażowania obcokrajowców w polskich firmach, są: ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. nr 6, poz. 56) wraz z rozporządzeniami wykonawczymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta