Emerytury - fakty i mity
Emerytury - fakty i mity
MAREK GÓRA
W prasowej dyskusji o systemie emerytalnym często, niestety, nieznajomość faktów i mechanizmów ekonomicznych przeplata się z dezinformacją. Z przykrością trzeba powiedzieć, że w szerzeniu dezinformacji ma udział także Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, instytucja ustawowo powołana do prowadzenia działań edukacyjnych.
Wydaje się więc konieczne unaocznienie kilku faktów, aby upowszechniane mity nie utrwalały się w świadomości społecznej, a błędne opinie nie wywoływały niepotrzebnie poczucia lęku.
Zmiana funkcji
Nieco ponad sto lat temu wprowadzono pierwsze powszechne systemy emerytalne. Wtedy były one ubezpieczeniem przed ryzykiem starości, która uniemożliwia osiąganie dochodów. Do takiego wieku dożywało niewielu, starość była więc ryzykiem jak pożar czy powódź. Postęp medycyny i rozwój cywilizacyjny sprawiły, że prawdopodobieństwo dożycia wieku emerytalnego jest tak duże, iż trudno mówić o ryzyku. Po przejściu na emeryturę żyjemy coraz dłużej. W Polsce w latach trzydziestych dwudziestego wieku średnie oczekiwane trwanie życia wynosiło około pięćdziesięciu lat, w roku 1990 - 66,5 roku dla mężczyzn i 75,5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta