Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tupot w obronie ojczyzny

13 kwietnia 2002 | Plus Minus | JP

LIST Z SAN FRANCISCO

Tupot w obronie ojczyzny

JAN PALARCZYK

Jedne z największych osiągnięć demokracji amerykańskiej - to wolność wypowiedzi i wolność słowa. Można powiedzieć, że Amerykanie są dumni z konstytucyjnego zapisu "Pierwszej poprawki" i prawa do krytykowania wszystkiego i wszystkich nawet wtedy, kiedy oskarżenia są fałszywe.

Prawo amerykańskie opiera się w tej dziedzinie na absolutnej wolności słowa. Zakłada ono, że z wolnej trybuny każdy może oskarżać, a pomówiony może z tej samej trybuny, po prostu, odpowiedzieć. Ale teraz Amerykanie zaczynają się domagać odpowiedzialności za to, co się mówi. W wyniku przemian w społeczeństwie, po zamachach z 11 września, prawo do krytyki zostaje ograniczone i to na wniosek samych Amerykanów.

I wcale nie dzieje się tak wskutek decyzji sądów, które interpretują znaczenie "Pierwszej poprawki" na co dzień. W imię tej nowej filozofii tolerancja przystoi czasom pokoju i dobrobytu w USA, ale teraz, w czasie wojny z terroryzmem, trzeba się liczyć z tym, co się mówi i pisze....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2594

Spis treści
Zamów abonament