Wzorce osobliwe
Wzorce osobliwe
Włodzimierz Tetmajer "Zaloty", 1894 r.
REPRODUKCJA ŁUKASZ TRZCIŃSKI
W duchu patriotycznym, na ludowo i w atmosferze sielanki kochali się nasi rodacy w XIX i na początku XX wieku. Przynajmniej na obrazach. Blisko 130 płócien, rysunków i grafik poświęconych miłości pokazuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Zdumiewająca to wystawa. Nie braknie żadnego z mistrzów pędzla tego czasu - od Matejki, przez Grottgera, Brandta, Kossaka, Wierusza-Kowalskiego, po Malczewskiego czy Tetmajera. Ale jej prawdziwą siłą są prace artystów nie zawsze wybitnych, rzadko pokazywanych, wspominanych najwyżej w specjalistycznych publikacjach.
Malowali, jak umieli - na ogół sprawnie, zgodnie z duchem epoki, często "dla pokrzepienia serc". Patriotycznie i dydaktycznie, czasem sentymentalnie i kiczowato. Przy okazji dali barwne świadectwo polskiej tradycji, nieistniejącego już świata wartości i obyczajów, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta