Widoki z krawędzi Zachodu
Widoki z krawędzi Zachodu
FOT. JACEK DOMIŃSKI
BOHDAN CYWIŃSKI
Samuel Huntington w swej głośnej książce mówi o "wojnie cywilizacji". Wolę wypowiadać się nie o cywilizacjach, ale o kulturach. Na pewno każdorazowo zależą od cywilizacji, ale kształtowane są też i przez pierwiastek duchowy, owoc długotrwałych doświadczeń historycznych i jeszcze starszych, religijnych źródeł postrzegania i interpretowania świata.
Kultury są kolebkami polityk, cywilizacje dają im narzędzia działania i stanowią o ich potencjalnym rozmachu.
Kultur było i do dziś jest wiele. W małym stopniu zdajemy sobie sprawę z ich różnorodności, nie znamy i nie chcemy nawet znać ich uwarunkowań. To nieprawda, że innego nie lubimy, że się go z góry boimy. Po prostu go nie rozumiemy, a co gorsza, wydaje się nam, że go rozumieć nie musimy. Ciężki, niebezpieczny, choć w katechizmach pomijany, grzech głupoty... Zapytajmy więc dziś choć o kilka najbardziej wyrazistych we współczesnym świecie kultur i o generowaną przez nie atmosferę polityczną.
1. Kultura afrykańska, a raczej oczywiście suma czy wypadkowa wielu kultur afrykańskich: kultura ludów ekonomicznie najbiedniejszych, często po prostu głodnych, głęboko uzależnionych od przyrody,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta