Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widoki z krawędzi Zachodu

13 kwietnia 2002 | Plus Minus | BC
źródło: Nieznane

NASZYM EUROPEJSKIM ZADANIEM JEST SŁUŻBA NA POGRANICZU KULTUR

Widoki z krawędzi Zachodu

FOT. JACEK DOMIŃSKI

BOHDAN CYWIŃSKI

Samuel Huntington w swej głośnej książce mówi o "wojnie cywilizacji". Wolę wypowiadać się nie o cywilizacjach, ale o kulturach. Na pewno każdorazowo zależą od cywilizacji, ale kształtowane są też i przez pierwiastek duchowy, owoc długotrwałych doświadczeń historycznych i jeszcze starszych, religijnych źródeł postrzegania i interpretowania świata.

Kultury są kolebkami polityk, cywilizacje dają im narzędzia działania i stanowią o ich potencjalnym rozmachu.

Kultur było i do dziś jest wiele. W małym stopniu zdajemy sobie sprawę z ich różnorodności, nie znamy i nie chcemy nawet znać ich uwarunkowań. To nieprawda, że innego nie lubimy, że się go z góry boimy. Po prostu go nie rozumiemy, a co gorsza, wydaje się nam, że go rozumieć nie musimy. Ciężki, niebezpieczny, choć w katechizmach pomijany, grzech głupoty... Zapytajmy więc dziś choć o kilka najbardziej wyrazistych we współczesnym świecie kultur i o generowaną przez nie atmosferę polityczną.

1. Kultura afrykańska, a raczej oczywiście suma czy wypadkowa wielu kultur afrykańskich: kultura ludów ekonomicznie najbiedniejszych, często po prostu głodnych, głęboko uzależnionych od przyrody,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2594

Spis treści
Zamów abonament