(INFLACJA+1) x X = kłopoty budżetu
(INFLACJA+1) x X = kłopoty budżetu
JANUSZ JANKOWIAK
Tegoroczny budżet, cokolwiek by o tym mówić, jest zdecydowanie mniej ciekawy niż przyszłoroczny. Według średniookresowej strategii gospodarczej rządu, limitowane wydatki w roku 2003 miały wynieść 193,6 mld PLN. A ile wyniosą? Zobaczymy już niebawem. Ostateczne założenia projektu przyszłorocznego budżetu powinny być znane najpóźniej w czerwcu. Dopiero na podstawie tego projektu da się zweryfikować zapowiedź sanacji finansów publicznych.
Pewne jest natomiast, że do reguły limitowania wydatków, stanowiącej oś polityki fiskalnej, można już teraz zgłosić wiele zastrzeżeń.
Po pierwsze - limit wydatków dotyczy jedynie budżetu państwa. Nie obejmuje sektora finansów publicznych. Jest to więc "limit wąski". Nawet jego przestrzeganie nie eliminuje ryzyka ekspansji wydatków pozabudżetowych. Zdecydowanie większy sens miałoby rozciągnięcie reguły "inflacja+1" na cały sektor finansów publicznych. Tyle że takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta