Zaklinanie dewaluacji
Zaklinanie dewaluacji
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
MAREK DĄBROWSKI
Wielu polityków i ekonomistów jest przekonanych o zbawiennych skutkach ewentualnego osłabienia złotego dla gospodarki i budżetu. Pogląd ten nie znajduje jednak potwierdzenia w rzetelnej analizie ekonomicznej. Wynika z niej natomiast, że gospodarczy "zarobek" na osłabieniu złotego byłyby krótkotrwały, potem zaś pojawiłyby się negatywne skutki takiego posunięcia, m. in. w postaci większej inflacji czy zjawisk o charakterze recesyjnym.
Rozważając makroekonomiczne skutki deprecjacji waluty, należy wyodrębnić trzy horyzonty czasowe: do kilku miesięcy, do roku oraz powyżej roku. Załóżmy przy tym na chwilę, że rząd i bank centralny mogą swobodnie kształtować nominalny kurs walutowy, co ewidentnie nie odpowiada polskiej rzeczywistości.
Celowa dewaluacja dyktowana jest na ogół potrzebą zapobieżenia grożącemu kryzysowi bilansu płatniczego. Sytuacja taka nie występuje w Polsce, gdzie zarówno saldo handlowe, jak i saldo obrotów bieżących przez ostatnich kilkanaście miesięcy poprawiło się w istotnym stopniu.
Szok recesyjny
Dewaluacja ma na celu ograniczenie popytu krajowego (przez spadek siły nabywczej waluty krajowej wyrażonej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta