Prawo nad prawami
Prawo nad prawami
Z profesorem MARKIEM SAFJANEM, prezesem Trybunału Konstytucyjnego, rozmawia Grzegorz Łyś
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Twórcy Konstytucji 3 maja - "wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów" - uznawali w jej preambule, "iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł". Czy nasza obecna konstytucja i oparty na niej porządek prawny z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej nie ulegną owym "obcej przemocy nakazom"?
- Integracja europejska jest, moim zdaniem, źródłem wzmocnienia państwa, prowadzi wręcz do utwierdzenia jego niezależności. Państwo polskie zawsze pozostanie suwerenem, choć część kompetencji w dziedzinie tworzenia prawa przekaże organom Unii. Pamiętajmy, że Unia realizuje zasady i wartości, które pozostają w pełnej zgodzie z naszym porządkiem konstytucyjnym. Do traktatu z Maastricht o utworzeniu Unii wpisano odniesienie do całej europejskiej aksjologii i praw człowieka, postanawiając, że Unia zbudowana jest na zasadach wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz rządów prawa. Przyjęto też w Nicei Kartę Praw Podstawowych, która jest de facto traktowana jako składnik prawa europejskiego. Nie ma powodów, by sądzić, że się to zmieni i że będzie dochodzić do naruszania konstytucyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta