Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polaków portret szwedzki

24 maja 2002 | Magazyn | TS GG MS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polaków portret szwedzki

  • Czuję się w Szwecji jak w domu - pisze Grzegorz Gauden Wszyscy pochodzą z Polski. Wszyscy mieszkają w Szwecji i nie zamierzają jej opuścić TEKST TERESA STYLIŃSKA, ZDJĘCIA MICHAŁ SADOWSKI

    Czesław Słania. Projektant znaczków, przez polonijną "Nową Gazetę Polską" uznany za "Polaka stulecia w Szwecji". W Szwecji od 1956 roku.

    - Przez ponad 50 lat, bo projektować znaczki zacząłem w 1951 roku, zrobiłem ich ponad tysiąc dla ponad 40 krajów. Z tego za dobre uważam 20 - 30 - mówi Czesław Słania.

    Na znaczkach widnieją portrety królów i reprodukcje obrazów, zwierzęta, rośliny i wydarzenia sportowe. Autor lubi żarty. Na znaczku z okazji biegu Wazów na czele narciarzy umieścił samego siebie - ale bez nart. Na okładce znaczkowego "Potopu" mikroskopijnymi literkami wypisał nazwisko autora. Ale to nie żaden Sienkiewicz, lecz matka pana Słani. W podobny sposób uwieczniał imiona kolejnych dam serca.

    Czesław Słania podczas studiów na ASP w Krakowie trafił na praktykę do warszawskiej wytwórni znaczków pocztowych. Jemu spodobała się praca, a szefom jego projekty, więc zaproponowano mu pracę.

    - W czasie okupacji chorowałem na gruźlicę - opowiada. - W 1956 roku zostałem wysłany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych na

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2627

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament