Przeciąć więzi między mediami a rządem
Przeciąć więzi między mediami a rządem
Opinia prawna profesora Egberta Dommeringa dotycząca wolności prasy w związku z licznymi konfliktami pomiędzy rządem a drugim wspólnikiem, Zarządem i redakcją w spółce Presspublica i wokół niej
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Jako ekspert oceniał pan, komentowany nie tylko w Polsce, konflikt w "Rzeczpospolitej". Co w tej sprawie było dla pana najbardziej zaskakujące?
EGBERT DOMMERING: Pierwsza sprawa to oczywiście ciekawa struktura własnościowa wydawcy "Rzeczpospolitej" Presspubliki, a zwłaszcza udział państwowego wspólnika, co jest związane z historią prywatyzacji w Polsce. Wprawdzie także w innych krajach mamy przykłady gazet należących bezpośrednio lub pośrednio do rządów, ale są to gazety typowo urzędowe, gdzie publikuje się dekrety i rozporządzenia. Druga sprawa, której nie mogę zrozumieć, to fakt, że komercyjny konflikt wewnętrzny w spółce - między państwowym udziałowcem z jednej strony a norweskim wspólnikiem z drugiej - stał się sprawą kryminalną, gdzie z taką łatwością zastosowano bardzo drastyczne środki, jak zatrzymanie paszportów i dozór policyjny.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta