Fantazja
Fantazja
Z JANEM MUSIOLIKIEM, dyrektorem generalnym Grupy IKEA Polska, Szwedem polskiego pochodzenia, rozmawia Jacek Krzemiński
Aż 75 procent Szwedów, według najnowszych badań Komisji Europejskiej, popiera przyjęcie Polski do UE. Żaden inny naród unijny nie aprobuje tak bardzo przystąpienia naszego kraju do Unii. Z czego to wynika?
- Polacy i Szwedzi od setek lat mają bliskie kontakty, kiedyś mieli nawet wspólnego króla. Polska, tak jak każdy inny kraj leżący nad Bałtykiem, jest szczególnie bliska sercu Szwedów. Po rozszerzeniu UE wszystkie państwa z regionu bałtyckiego, poza Rosją, znajdą się w tej samej strukturze. Da to temu regionowi stabilizację polityczną, silniejszą gospodarkę, większą współpracę ekonomiczną, na czym Szwecja skorzysta. Firmom szwedzkim będzie łatwiej działać w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, bo będą w nich obowiązywać podobne zasady i standardy. Szwedzi nie boją się Polski, zalania ich kraju przez polskich gastarbeiterów. Imigrantów postrzega się w Szwecji jako tych, którzy wnoszą do niej witalność, energię, nowe pomysły, przedsięwzięcia. I jako tych, którym trzeba pomóc, bo na ogół emigrowali, uciekając przed jakimś nieszczęściem albo prześladowaniem, jakie dotknęło ich w rodzimym kraju.
Pozytywny obraz Polaków w oczach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta