CV monarchii
Na szwedzkim dworze królewskim nie dochodzi do skandali ani ekscesów. Nie ma zdrad, rozwodów, bulwersujących romansów. Nikt nie podsłuchuje, nie zamieszcza szokujących zdjęć, nie opisuje, kto, z kim, gdzie.
Przy szwedzkim dworze najgorliwsi paparazzi musieliby umrzeć z głodu. To nie znaczy, że prasa nie pisze o rodzinie królewskiej. Pisze, i to dużo, ale bez złośliwości, bez szukania sensacji, życzliwie i z umiarem. Członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej też przecież miewają kłopoty. Król Karol XVI Gustaw jest dyslektykiem i wszyscy jego poddani doskonale o tym wiedzą. Księżniczka Wiktoria, następczyni tronu, cierpiała na anoreksję, ale dwór tego nie ukrywał. Gdy zaczęły krążyć plotki, od razu je potwierdził, w przekonaniu, że w ten sposób może nawet wesprzeć duchowo tych poddanych, którzy sami borykają się z podobnymi zmartwieniami. Bo anoreksja może przecież przytrafić się każdemu - córce robotnika i córce króla.
- W Anglii takie informacje trzymano by w sekrecie - tłumaczyła wówczas rzeczniczka dworu Elisabeth Tarras-Wahlberg. - Ale i tak gazety, które żyją ze skandali, wszystko by wyciągnęły. My podeszliśmy do tej sprawy w sposób otwarty, bo wiemy, że wiele młodych Szwedek ma takie dylematy.
(C) FREE
Prasa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta