Idzie, skacząc w drewniakach
Idzie, skacząc w drewniakach
Urodził się i wychował w królewskim mieście Krakowie. Ale o tym, że sam zostanie królem - na europejskim rynku chodaków - nie śniło mu się, rzecz jasna - TEKST GRZEGORZ ŁYŚ, ZDJĘCIA MACIEJ PIĄSTA
Nie licząc wód Bałtyku i związków historycznych, nie zawsze, jak wiadomo dobrosąsiedzkich, tak naprawdę niezbyt wiele łączy Polaków ze Szwedami. Różnice w mentalności, kulturze, religii, stopniu zamożności i zaawansowania cywilizacyjnego ciągle dzielą oba społeczeństwa. Podobne mamy natomiast stopy. Nie chodzi rzecz jasna o stopę życiową, lecz o stopę jako taką, z czym wiąże się także podobieństwo sposobu chodzenia. Obydwa społeczeństwa należą do strefy "stóp północnych", obejmujących także m.in. Niemcy, Anglię, kraje Beneluksu, większość Francji oraz północną część Stanów Zjednoczonych. Już we Włoszech czy Grecji, nie mówiąc o krajach azjatyckich, budowa stopy jest inna.
- Nie jest w modzie zwracać uwagę na różnice rasowe - usprawiedliwia się Jacek Kubica - ale faktem jest, że południowcy mają szybszy, bardziej posuwisty krok i inaczej położony punkt ciężkości.
Nie oznacza to oczywiście, że nasz krok, charakterystyczny dla społeczeństw rozwiniętych, pozwoli nam szybciej wejść do Europy. Niemniej jednak w niektórych branżach - na przykład w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta