Czerwone światło zaczyna migać
Czerwone światło zaczyna migać
- Gdy dług jest zbyt wysoki
- Za długi trzeba płacić
ELIZA WIĘCŁAW
Relacja długu publicznego do PKB przekroczy na pewno w 2003 roku 50 proc.
Według ustawy o finansach publicznych w takich sytuacjach nie wolno powiększać deficytu budżetu państwa ani gmin. Ekonomiści uważają, że może to spowodować, że politycy wreszcie zastanowią się nad obniżeniem wydatków.
- Nie mam żadnych wątpliwości. W 2003 r., prawdopodobnie w drugiej połowie roku relacja długu publicznego do PKB przekroczy 50 proc. - mówi prof. Jan Winiecki, doradca ekonomiczny Westdeutsche Landesbank. - To wynika z obliczeń matematycznych.
W opracowanej w listopadzie ub.r. "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2002-2004" resort finansów prognozuje, że dług publiczny powiększony o możliwe wypłaty z tytułu poręczeń i gwarancji może wynieść w 2003 r. od 405,2 mld do 420 mld zł. Według tych przewidywań relacja długu do PKB wahać się będzie między 49,4, a 51,2 proc. Autorzy dokumentu ostrzegali, że przekroczenie 50-proc. progu jest bardzo prawdopodobne.
Według obliczeń redakcji, uwzględniając, że ostatnio planuje się na ten rok niższy wzrost PKB i inflacji, prawdopodobnie już w tym roku w grudniu dług publiczny
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta