Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członkostwo partnerskie

08 lipca 2002 | Prawo | WG
źródło: Nieznane

Nie da się pogodzić zasady niedyskryminacji z wprowadzaniem dyskryminujących przepisów określających sposób ustalania wysokości dopłat bezpośrednich dla polskich rolników

Członkostwo partnerskie

RYS. JACEK FRANKOWSKI

WALDEMAR GONTARSKI

Polscy rolnicy padli ofiarą porządku pojałtańskiego i nie mogli skorzystać z dobrodziejstw Wspólnej Polityki Rolnej. Nie ma powodu, aby teraz padli ofiarą przekształceń struktury geopolitycznej Europy i konkurowali z rolnikami z Unii na nierównych warunkach.

Największymi podatkami obłóżmy rudowłosych. Taki postulat jest obiektywny, bo przecież ktoś jest albo nie jest rudy. Kolor włosów nie może jednak przesądzać o wysokości opodatkowania. Kryterium to nie spełnia wymogu proporcjonalności, tzn. nie jest zachowany racjonalny związek między różnicą cech jednostek a różnicą traktowania - argumentuje George Marshall w rozprawie z 1967 r., dotyczącej zasady równości w prawie. Wymogi obiektywności i proporcjonalności są konieczne, chociaż nie wystarczą, żeby dana różnica uzasadniała różne traktowanie. Konieczny jest jeszcze wymóg sprawiedliwości.

W ten sposób Marshall odpowiedział na pytanie, jakie powinny być kryteria różnicujące, aby nie naruszały równości w prawie. Mamy tutaj nawiązanie do myśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2664

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament