Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od pieczęci do pieczęci

08 lipca 2002 | Prawo | JC

Skuteczność polskich dokumentów urzędowych za granicą

Od pieczęci do pieczęci

JOANNA CISZEWSKA

Dokumenty wywołują skutki prawne z reguły tylko w państwie, w którym zostały sporządzone. Aby były skuteczne za granicą, muszą być legalizowane.

W procedurze legalizacyjnej, w której ustala się, że dokument jest autentyczny i że został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem przez kompetentny organ, biorą udział organa państwa, na którego terytorium został sporządzony dokument, jak również organ państwa obcego, na którego terytorium dokument ma być skuteczny; z reguły jest to jego przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, rzadziej ministerstwo spraw zagranicznych.

Najogólniej mówiąc, organa te potwierdzają zgodność dokumentu z prawem państwa, w którym został sporządzony, oraz autentyczność podpisu i pieczęci urzędowych, którymi jest zaopatrzony.

W prawie polskim nie ma przepisów regulujących generalnie problematykę legalizacji dokumentów przeznaczonych do użytku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2664

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament