Strażnik wartości i tradycji
Strażnik wartości i tradycji
Cesarz i cesarzowa często pojawiają się publicznie i wydają się być spontaniczni
FOT. (C) REUTERS
BEATA ZUBOWICZ
Kiedy Akihito przyszedł na świat, jego rodzinę otaczała aura boskości. Kiedy miał 13 lat jego ojciec, cesarz Hirohito, wyrzekł się powiązań z niebiosami, utracił władzę i stał się "symbolem państwa i jedności narodu". Kim jest cesarz dla współczesnych Japończyków? Czy wciąż potrzebują oni dynastii, która ponoć panuje nieprzerwanie od niemal 2700 lat?
Akihito, 125. cesarz Japonii, wiele rzeczy zrobił po raz pierwszy. Jako pierwszy w historii poślubił (w 1959 roku) kobietę, która nie dość, że nie jest spokrewniona z rodziną cesarską, to nie wywodzi się nawet z arystokracji. Troje jego dzieci - po raz pierwszy w historii monarchii - wychowywała matka, a nie niańki. Jego synowie - rzecz bez precedensu - studiowali za granicą, w Oksfordzie.
Gdy w 1989 roku Akihito wstąpił na tron, oświadczył, że nie potrzebuje specjalnego służącego, który próbuje wszystkie potrawy, zanim spożyje je cesarz. Polecił też swojemu szoferowi zatrzymywać się na czerwonych światłach i przepuszczać karetki pogotowia.
Hirohito udzielał dziennikarzom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta