Honoraria autorskie dla pracowników
Inaczej niż pozostałe składniki wynagrodzenia
Honoraria autorskie dla pracownika
Honorarium to zwyczajowa nazwa wynagrodzenia autorskiego, które twórca otrzymuje za rozporządzenie lub korzystanie ze swojego utworu. Podatkowa korzyść polega na zastosowaniu normy 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Jest to jednak możliwe tylko pod pewnymi warunkami.
Z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia forma stosunku prawnego, w ramach którego wykonuje się prace twórcze. Może to być zawarta z pracownikiem umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło i inna umowa o świadczenie usług, zarówno unormowana w kodeksie cywilnym, jak i nienazwana. O zastosowaniu normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc., ustalonej w art. 22 § 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf), decyduje zatem wyłącznie uzyskanie przychodu za wykonanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego.
Z punktu widzenia wynagrodzeń pracowniczych istotne będzie jedynie takie honorarium, do którego prawo wynika z tworzenia utworów w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyróżnia trzy sytuacje, w których pracownik tworzy na rzecz pracodawcy utwory w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta