Różnice w przeciętności
Różnice w przeciętności
Prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki ZUS od najniższej, dopuszczalnej podstawy, o jej wysokości najczęściej dowiadują się z prasy lub w swoim oddziale ZUS. Osoby posiadające dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne też. Samodzielne dojście prawdy, czyli wysokości obowiązującej w danym miesiącu podstawy wymiaru składek, jest trudne.
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne określone są odpowiednio w ustawach: o systemie ubezpieczeń społecznych (uss); o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (upz). Wysokość niektórych związana jest albo z kwotą najniższego wynagrodzenia, albo z kwotą przeciętnego wynagrodzenia. Upz (art. 7) podaje, jak rozumieć te określenia. I tak, najniższe wynagrodzenie to najniższe wynagrodzenie pracowników ogłoszone przez ministra właściwego do spraw pracy w Dzienniku Ustaw na podstawie kodeksu pracy, a przeciętne wynagrodzenie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału ogłaszane przez prezesa GUS w Monitorze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta