Cztery grzechy główne
Cztery grzechy główne
Spór o czynsze między resortami finansów i infrastruktury spowodował, że zamiast całkiem nowej ustawy ma być przygotowana tylko nowelizacja obowiązującej
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Ustawa o ochronie praw lokatorów to sztandarowy przykład, jak złe ustawodawstwo może utrudniać życie obywatelom.
W środę minie rok, od kiedy ta ustawa, okrzyknięta bublem legislacyjnym 2001 r., obowiązuje. Generalnie zarzuca się jej cztery zasadnicze wady.
Niskie komorne
Mechanizm ustalania wysokości czynszu to problem przede wszystkim prywatnych właścicieli, w domach których mieszkają kwaterunkowi najemcy. Ale i inni uważają to rozwiązanie za nie najlepsze. Rzecznik praw obywatelskich w grudniu 2001 r. zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy dotyczący czynszu. Jego wniosek czeka jeszcze na rozpatrzenie. Ustawa przewiduje, że podwyżka w skali roku może przekroczyć wskaźnik inflacji z roku poprzedniego o: 50 proc. - gdy wysokość czynszu nie przekracza 1 proc. wartości odtworzeniowej lokalu; 25 proc. - jeżeli roczna jego wysokość mieści się w przedziale od 1 do 2 proc. tej wartości; 15 proc. - gdy roczny czynsz jest wyższy od 2 proc. wartości odtworzeniowej.
- W większości prywatnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta