Dla tych, którzy chcą zatrudniać
- KOMENTARZ TYGODNIA: Dobromiła Niedzielska
Preferencyjne pożyczki
Dla tych, którzy chcą zatrudniać
FOT. SUNDAY
Środki z funduszy pożyczkowych są udostępniane na dogodniejszych warunkach niż kredyty bankowe - nie potrzeba tu tylu zabezpieczeń i oprocentowanie jest niższe. Procedury związane z uzyskaniem pieniędzy są mniej skomplikowane. Dlatego pożyczki z funduszy mogą stanowić ważną pomoc w zwalczaniu bezrobocia, jeśli właściciele małych i średnich firm zechcą dzięki nim zwiększyć zatrudnienie.
Fundusze pożyczkowe powstały przeważnie ze środków Banku Światowego, w programie TOR #10. Działają najczęściej przy agencjach rozwoju regionalnego, przy funduszach i stowarzyszeniach pracujących na rzecz przedsiębiorczości. Pieniądze, którymi dysponują, pochodzą z budżetu państwa, od gmin, z Unii Europejskiej, z funduszu polsko-kanadyjskiego.
Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli do tej pory pożyczki z funduszy, dali zatrudnienie - statystycznie rzecz biorąc - więcej niż czterem nowym osobom. Utworzenie dodatkowego miejsca pracy kosztowało średnio 37,5 tys. zł. Najtańsze okazało się w budownictwie (31,1 tys. zł), a najdroższe w transporcie (106,3 tys. zł).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta