Globalizacja silniejsza
Globalizacja silniejsza
RYS. ROCH FOROWICZ
MARIUSZ MUSZYŃSKI
Sankcje gospodarcze to dyskusyjny środek rozwiązywania konfliktów światowych, bo globalizacja wiąże ze sobą gospodarki państw coraz mocniej.
Wspólnota Europejska jest zamkniętym obszarem ekonomicznym: to wolny rynek z jednolitą walutą, zewnętrzną granicą celną oraz swobodą przepływu kapitału, usług i pracowników. Jej organa podejmują decyzje obowiązujące bezpośrednio w państwach członkowskich. Taki poziom integracji ogranicza nie tylko samodzielną aktywność ekonomiczną wobec państw trzecich, ale i możliwość nakładania przez państwa członkowskie indywidualnych sankcji gospodarczych na inne podmioty (państwa i organizacje międzynarodowe). Formalnie wynika to z braku możliwości działania państwa w obszarach, które należą do kompetencji wyłącznych Wspólnoty. Praktycznie wiąże się z faktem, iż związek gospodarek krajów WE jest tak ścisły, że naruszenie interesów jednego państwa członkowskiego dotyka także pozostałe.
Podstawy prawne
Główną i bezpośrednią podstawą prawną nakładania sankcji gospodarczych przez WE jest art. 301 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Są one rodzajem dotkliwych działań o charakterze gospodarczym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta