Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Licencja na życie

09 lipca 2002 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Patentowanie genów ruszyło pełną parą po rozszyfrowaniu ludzkiego genomu

Licencja na życie

ŁUKASZ KANIEWSKI

Od szóstego czerwca obowiązuje w Polsce nowa ustawa dotycząca patentowania wynalazków biotechnologicznych. Zgodnie z nią uzyskać można patent na sekwencje ludzkiego DNA oraz na żywe stworzenia, takie jak genetycznie zmodyfikowane mikroorganizmy. Patenty takie mają wielu przeciwników - uważają oni, że życie jest święte, w żadnej postaci nie jest wynalazkiem człowieka i dlatego nie powinno być patentowane.

Zwolennicy patentów twierdzą z kolei, że monopole są niezbędne dla rozwoju nauki, bo nikt nie zainwestuje w badania, jeśli nie będzie miał zastrzeżonej wyłączności na ich wynik. Argumentują, że niemożność uzyskiwania patentów biotechnologicznych spowodowałaby zastój w farmakologii, na czym ucierpieliby wszyscy.

Czyj to gen?

Pierwszy skandal związany z patentowaniem ludzkiego DNA wybuchł w 1995 roku. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia opatentowali linię komórek - zarażonych zmutowanym wirusem żółtaczki - które namnożono z komórek pobranych od mieszkańców Nowej Gwinei. Przeciwnicy patentu pisali, że oto ludzkie DNA zostało opatentowane, a co za tym idzie, opatentowano człowieka. Było to określenie bardzo nieprecyzyjne. Prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2665

Spis treści

Rzecz Policzona

Listy

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament