"Solidarność" dla prawicy czy prawica dla "Solidarności"
"Solidarność" dla prawicy czy prawica dla "Solidarności"
Marcin Dominik Zdort
"Solidarność" przez pierwsze miesiące po przegranych przez nią wyborach parlamentarnych w 1993 roku (związkowi zabrakło 14 tys. głosów do przekroczenia 5-procentowego progu) nie angażowała się w politykę. Wydawało się, że zrezygnuje z ambicji politycznych i skupi się na aktywności związkowej. Jednak -- dość niespodziewanie dla niektórych obserwatorów -- w końcu "Solidarność" postanowiła związać się z Sekretariatem Ugrupowań Centroprawicowych, organizacją zrzeszającą kilka niewielkich partyjek określających się jako "antykomunistyczne i niepodległościowe".
Członkami Sekretariatu są m. in. Ruch III Rzeczypospolitej Jana Parysa, Chrześcijańska Demokracja-Stronnictwo Pracy Tomasza Jackowskiego, Stronnictwo Wierności Rzeczypospolitej Wojciecha Ziembińskiego oraz Zjednoczenie Polskie Andrzeja Anusza, zaś współpracują z nim m. in. Ruch dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego i Akcja Polska Antoniego Macierewicza.
Związkowy projekt konstytucji
Sekretariat Ugrupowań Centroprawicowych powołał na kongresie partii centroprawicowych w Krakowie 5 grudnia 1993 roku komisję konstytucyjną, która miała przygotować społeczny projekt ustawy zasadniczej. Zasadą działania komisji miała być niepolityczność, w jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta