Za wschodnią granicą
O czym każdy eksporter i importer wiedzieć powinien
Za wschodnią granicą
Rosja
W ciągu 11 miesięcy ub. r. wartość całego importu spoza WNP wzrosła o 5, 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 1993 r. Udział żywności w imporcie wzrósł o 7 proc. i wyniósł 30 proc. w porównaniu z 23 proc. w styczniu-listopadzie 1993 r. Import zbóż zmalał o 70 proc. -- do 3 mln t, cukru o 21 proc. -- do 1 mln t. Jedną z przyczyn takiej sytuacji była odmowa wielu eksporterów dostarczania towarów do Rosji, spowodowana nieterminowymi płatnościami za poprzednie dostawy. Spadł również import mąki pszennej (o 80 proc. ), makaronu (o 20 proc. ), masła roślinnego (o 25 proc. ).
Jednocześnie wzrósł import: mięsa i wędlin o 376 proc. do 357 tys. t, kurczaków o 462 proc. -- do 361 tys. t, masła o 170 proc. -- do 162 tys. t. W końcu ub. r. były duże trudności z zaopatrzeniem ludności w masło (miesięczna konsumpcja -- 80 tys. t) . Były one związane m. in. ze znacznym, bo 23-proc. , spadkiem produkcji mleka w ub. r. Zdaniem ekspertów Unii Europejskiej, rosyjski import wyrobów mięsnych i mleczarskich w br. wzrośnie ponad trzykrotnie w porównaniu z ub. r. A wartość tego importu zwiększy się co najmniej czterokrotnie, co jest związane ze wzrostem cen światowych na produkty rolne.
Powstała jedna z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta