Czasem bite, czasem wysyłane na języki obce
Dziecko w rodzinie
Czasem bite, czasem wysyłane na języki obce
Polskie dzieci dłużej niż ich rówieśnicy na Zachodzie osiągają samodzielność, niezależność od rodziny. Przy czym znacznie więcej czasu poświęcają im matki niż ojcowie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS -- osiem na dziesięć matek przynajmniej kilka razy w tygodniu rozmawia ze swoimi dziećmi o ich problemach, przeżyciach, kolegach itp. , a co piąty ojciec deklaruje, że prawie nigdy nie znajduje czasu na zabawę z dzieckiem. Nadal w niektórych rodzinach obowiązują rygorystyczne, twarde metody wychowawcze. Mniej niż połowa rodziców deklaruje niestosowanie kar cielesnych wobec dzieci, a co czwarty ankietowany przyznał, że w ciągu ostatniego miesiąca sprawił swojemu dziecku "porządne lanie".
Tylko w czterech na dziesięć polskich rodzin rodzice rozmawiają często z dziećmi o ważnych sprawach rodzinnych, czasami na ten temat toczy się rozmowy w co trzeciej rodzinie, a w co czwartej rzadko, nigdy lub prawie nigdy. Najwyraźniej rodzicom tym obcy jest partnerski model wychowania, a bliższe tradycyjne, nierzadko wymuszane posłuszeństwo i uległość wobec dorosłych, którzy zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta