Więcej biorących niż płacących
Emerytury rolnicze
Więcej biorących niż płacących
Warunki życia na wsi były prawie zawsze trudniejsze niż w mieście, a już szczególnie godny pożałowania był los ludzi starych. Dlatego tak kurczowo trzymali się oni gospodarstwa i potomstwu przekazywali je dopiero na łożu śmierci. Stąd tak wysoki przeciętny wiek właścicieli gospodarstw rolnych i stąd tak nikły postęp w metodach gospodarowania. Sytuację tę odmieniło dopiero wprowadzenie ubezpieczenia społecznego rolników, zwłaszcza zaś korzystna dla wsi modyfikacja zasad tego ubezpieczenia, wprowadzona ustawą z 20 grudnia 1990 r. Dość powiedzieć, że w okresie czterech lat po wprowadzeniu ustawy w życie liczba młodych właścicieli gospodarstw rolnych zwiększyła się z 20 do 44 proc.
Rolnik, aby otrzymać emeryturę, musi zaprzestać działalności rolniczej, tzn. albo przekazać gospodarstwo swojemu następcy, albo też sprzedać je lub wydzierżawić na co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta