Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmos Szekspira

20 lipca 2002 | Plus Minus | JW
źródło: Nieznane

ESEJ

Kosmos Szekspira

JAROSŁAW WŁODARCZYK

Czy poeci potrzebują wszechświata? I w jaki sposób dowiadują się o jego istnieniu? Odpowiedzi na te pytania nie są trywialne, o czym świadczy przypadek Williama Szekspira.

Portret Tychona Brahego zamieszczony w jego "Listach astronomicznych" z 1596 roku. Na lewej kolumnie widnieją herby Guildensterna i Rosenkrantza. Tekst na dole głosi: "Podobizna Tychona Brahego, syna Otte Duńczyka, pana na Kundstrup i założyciela zamku Uraniborg na wyspie Hven w Cieśninie Duńskiej, wynalazcy i budowniczego instrumentów astronomicznych tam używanych. Wykonano w 1586 roku w wieku lat 40".

"Hamlet, książę Danii", wystawiony zapewne po raz pierwszy w 1601 roku w Londynie, cieszy się sławą najbardziej zagadkowej tragedii Szekspira. Na część tej zagadki składa się niepokojący dualizm Hamleta, który mieszkańcom zamku Elsynor jawi się jako niezdecydowany na nic szaleniec, a widzom zasiadającym w teatrze - jako zdecydowany na wiele człowiek, który postanowił zmierzyć się z zakłamanym światem. Czyj Hamlet jest prawdziwy? Przed pytaniem tym za każdym razem staje inscenizator tragedii księcia Danii.

Szekspirologów od lat dręczy inny problem, dotyczący historycznych i literackich źródeł "Hamleta". W tym przypadku w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2675

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament