Zielone na plusie
Zielone na plusie
Po Kampinoskim Parku Narodowym biegają rysie - udało się je przystosować do życia na wolności, a w Pienińskim Parku naukowcy odtworzyli rzadki gatunek motyla - niepylaka apollo.
W polskiej strefie przybrzeżnej Bałtyku zagoszczą niebawem foki szare. Ponad 300 mln zł wydał na ochronę przyrody Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu 12 lat. Wszystkie istniejące w Polsce parki narodowe korzystają z pomocy finansowej Funduszu. Sześć, spośród 23, UNESCO wpisało na listę rezerwatów biosfery o międzynarodowym prestiżu - Białowieski, Babiogórski, Bieszczadzki, Karkonoski, Słowiński i Tatrzański. Białowieski Park Narodowy od 22 lat widnieje również na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości.
Dwa parki - Biebrzański i Słowiński chronione są Konwencją Ramsar o obszarach wodno-błotnych, ze względu na siedliska unikatowych gatunków ptactwa wodnego. Utrzymanie parków narodowych, zajmujących w Polsce powierzchnię ponad 300 tys. ha (1 proc. powierzchni kraju), wynosi rocznie kilkadziesiąt milionów złotych. Budżet państwa jest w stanie pokryć jedynie niewielką część tej kwoty, resztę dokładają fundusze celowe w tym najwięcej Narodowy Fundusz. W ciągu 12 lat Narodowy Fundusz na dofinansowanie zadań w parkach narodowych przeznaczył prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta