Reforma Wspólnej Polityki Rolnej jest potrzebna
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej jest potrzebna
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Rz: W Nara w Japonii rozpoczęły się w ten weekend rozmowy dotyczące ceł na produkty rolne. Stany Zjednoczone zaproponowały obniżenie ich o połowę. Jak pan uważa, czy w przypadku Unii Europejskiej jest to realne?
HERVE GAYMARD: To tylko początek negocjacji, które z pewnością będą trwały długo w ramach Światowej Organizacji Handlu. I tak naprawdę te negocjacje nie rozpoczną się przed wyborami amerykańskimi. Pierwsze poważne spotkanie czeka nas na początku 2003 roku, potem we wrześniu w Cancun w Meksyku. I to jeszcze nie będzie koniec rundy. Spotkanie w Japonii, to rozmowy komisarza Fischlera z przedstawicielami rolnymi poszczególnych krajów. Na wszystkie propozycje trzeba patrzeć z dużym spokojem, tym bardziej że Amerykanie występują z własną po wprowadzeniu pomocy dla swoich farmerów i robią dokładnie to, co krytykowali w Unii Europejskiej. Nie chciałbym więc w tej sytuacji skupić się na cłach, kiedy istnieje chociażby problem subsydiowania eksportu przez USA. Wiemy, że na ten temat rozmowy będą długie i trudne. Ostatnia uwaga: dzisiaj w Unii Europejskiej nadal mamy rynki, które są zdestabilizowane. Chodzi mi o rynek zbóż, na którym równowaga została całkowicie zakłócona z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta