Kiedy urząd może wymierzyć karę
Skutki niezłożenia deklaracji podatkowej
Kiedy urząd może wymierzyć karę
Niezłożenie deklaracji podatkowej lub oświadczenia jest jednym z wykroczeń najczęściej ściganych przez organy podatkowe. O tym, że takie zachowanie jest zabronione i surowo karane, mówi art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego . Stanowi on, że karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji albo oświadczenia.
Niestety, z praktyki stosowania tego przepisu przez urzędy skarbowe wynika, że często karając podatnika wykraczają one poza jego granice, choć ustawodawca zakreślił je dość jednoznacznie.
Tylko podatnik
Omawiane wykroczenie skarbowe zaliczane jest do kategorii czynów indywidualnych. Może je popełnić tylko podatnik. O tym, kto jest podatnikiem, decydują przepisy ordynacji podatkowej (do których odsyła art. 53 § 30 k.k.s.). Oznacza to, że do odpowiedzialności karnej skarbowej nie można pociągnąć płatników oraz inkasentów, którzy nie złożą deklaracji lub oświadczenia. Tym samym niekaralne jest zaniechanie terminowego złożenia informacji PIT-4 czy PIT-11 (co zresztą jednoznacznie potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 listopada 2000 r. (nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta