Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy może być kosztem, a kiedy nie

22 sierpnia 2002 | Dobra firma | AB

DOBRZE WIEDZIEĆ

VAT naliczony

Kiedy może być kosztem, a kiedy nie

VAT występuje w dwóch postaciach: jako podatek naliczony i jako należny. VAT naliczony jest składnikiem ceny, którą podatnik płaci za kupowane towary lub usługi. Ponieważ stawka podstawowa tego podatku wynosi 22 proc., VAT zawarty w cenie stanowi najczęściej prawie 1/5 całego wydatku. Dla podatników, w większości przypadków jest on tzw. podatkiem odliczalnym, czyli takim, który zapłacony sprzedawcy, podlega zwrotowi w wyniku odpowiedniego rozliczenia podatkowego.

Generalnie nie stanowi on kosztu uzyskania przychodu.

Wyjątki od zasady

Okoliczności gdy jest inaczej, opisuje art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U z 2000 r., nr 14 poz. 176 ze zm., dalej: updof) oraz odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U z 2000 r., nr 54 poz. 654 ze zm., dalej: updop). Z przepisów tych wynika, że podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodu w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy podatnik jest zwolniony z VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2703

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament