Dysydenci i rabin
Dysydenci i rabini
Kiedyś Żydzi z ZSRR pragnęli jak najszybciej wtopić się w izraelskie społeczeństwo (zdjęcie poniżej: lekcja hebrajskiego dla imigrantów), dziś coraz częściej demonstrują przywiązanie do dawnej ojczyzny i sowieckich zwyczajów (zdjęcie obok: ubiegłoroczna parada na ulicach Jerozolimy z okazji rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami).
FOT. (C) AP
GRZEGORZ GÓRNY
Zoja Rylejewa jest praprawnuczką dekabrysty. Jej prapradziad, przyjaciel Mickiewicza, zawisł na szubienicy w 1826 roku za udział w powstaniu przeciw carowi. Zoja mieszka w wysokim wieżowcu, przypominającym ten, w którym żyła w Moskwie przy prospekcie Mira. Na murze jej bloku ktoś sprayem napisał cyrylicą: "Spartak Moskwa".
Jakow Szechter:
Pierwsze posiedzenia władz Tel Awiwu odbywały się w języku rosyjskim, dlatego że Dezingoff, pierwszy mer miasta i jego ekipa, przybyli z Odessy. Minęło 10 lat i języka rosyjskiego nie było już słychać na ulicach: wszyscy mówili tylko po hebrajsku. To samo nastąpi teraz. Ci ludzie, których Mojżesz wyprowadził z Egiptu, to było pokolenie pustyni. Ben Gurion, kiedy witał przybywających tutaj Żydów, mówił im: "Nam nie jesteście potrzebni ani wy, ani wasze dzieci; nam są potrzebni wasi wnukowie". Wnukowie, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta