Wszystko zaczyna się od człowieka
Wszystko zaczyna się od człowieka
FOT. (C) MACIEJ KOSYCARZ / KFP
Profesor Ireneusz Krzemiński - socjolog i publicysta. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w socjologii zmiany społecznej i problematyce stereotypów narodowych.
Rz.: Słowa, jakie papież kieruje do Polaków, nigdy nie są przypadkowe. Co Polakom zapadnie w pamięć najgłębiej?
Cztery dni, które papież spędził w Polsce, miały wymiar przede wszystkim religijny, ale też niezwykle osobisty. Ojciec Święty kilkakrotnie wspominał o przemijaniu, starości, śmierci. Czasem były to słowa żartobliwe, czasem - tak jak w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdy prosił o modlitwę "za życia i po śmierci" - poważne i wzniosłe. I to jest przesłanie, z którym papież zwraca się nie tylko do Polski, ale również do całego świata. Kultura masowa skreśliła starość, bezradność, chorobę. Ideałem jest siła i młodość. Ludzie ukrywają to, że zaczynają się starzeć.
Gdy papieski samolot wylądował w Balicach, z drżeniem serca patrzyliśmy, czy Ojciec Święty będzie mieć siły, żeby zejść po schodach, czy skorzysta z windy. I nieuchronnie wraca wspomnienie, kiedy młodszy o dwadzieścia trzy lata papież pierwszy raz klęka, by ucałować ziemię...
Dwadzieścia trzy lata temu papież wpłynął na zmianę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta