Monopole dobrze zakonserwowane
Niektóre firmy się bogacą, a za usługi niskiej jakości musimy płacić wszyscy
Monopole dobrze zakonserwowane
- Model meksykański
Dziedziny gospodarki i przedsiębiorstwa, których nie udało się urynkowić na początku lat 90. pod rządami kolejnych koalicji, rosły w siłę i krzepły jako monopoliści. Utrwalenie monopoli sprawia, że niektóre usługi, jak transport lotniczy, kolejowy czy usługi komunalne są w Polsce droższe i niższej jakości niż w krajach rozwiniętych.
Według Cezarego Banasińskiego, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, częściowym sukcesem zakończyły się przekształcenia w sektorach energetycznym i paliwowym. Największą porażką jest telekomunikacja.
- Sprzedaż G8, grupy firm zajmujących się dystrybucją energii stworzy rzeczywistą konkurencję na tym rynku. W sektorze paliwowym niezależne od PKN stacje benzynowe nieźle radzą sobie z dominującą pozycją płockiego giganta - powiedział prezes Banasiński. - Na obu rynkach proces deregulacji nie został oczywiście zakończony, ale to wymaga czasu. Część zmian zostanie wymuszona na uczestnikach obu rynków wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej - dodał.
Zdaniem Banasińskiego, podobny los czeka Telekomunikację Polską. Po wejściu Polski do Unii TP SA straci resztki prawnych przywilejów. - Jedna z najważniejszych zmian,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta