Twój brat imigrant
Twój brat imigrant
KRZYSZTOF TUROWSKI
Słowa "emigracja" i "emigrant" Polacy znają w zasadzie z doświadczeń poprzednich pokoleń, opuszczających Polskę za chlebem lub z powodów politycznych. Czasami była to emigracja wymuszona zsyłkami i deportacją. Powinniśmy zatem wiedzieć, jak smakuje emigrancki chleb i co znaczy gościnność lub niegościnność mieszkańców krajów nowego osiedlenia.
Winniśmy zatem z dużą dozą serdeczności lub chociaż zrozumienia odnosić się do imigrantów próbujących znaleźć w Polsce kraj azylu. Niestety, tak nie jest, mimo iż do Polski zgłasza się właściwie niewielka grupa potencjalnych osiedleńców. Ani polskie władze, ani polskie społeczeństwo ten problem niewiele obchodzi. Tymczasem może on stać się niezwykle poważny, kiedy przystąpimy do Unii Europejskiej. Możemy stać się wówczas dla imigrantów z różnych stron świata krajem atrakcyjnym i nie potrafić sprostać temu bolesnemu wyzwaniu, podobnie jak nie potrafi mu sprostać od lat cała Europa Zachodnia.
Co dzisiaj jest największym problemem mieszkańców krajów członkowskich Unii Europejskiej? Bezpieczeństwo wewnętrzne. Jakie są miejsca najbardziej kryminogenne? Osiedla i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta