Dużo znaczy, choć nie wiąże
Dużo znaczy, choć nie wiąże
RZECZNICY GENERALNI
Obok sędziów są członkami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Są tak jak oni niezawiśli w wykonywaniu swych zadań, korzystają z przywilejów i immunitetów itp. Wykonują jednak inne funkcje. Ich głównym zadaniem jest bezstronne przedstawianie tzw. wniosków końcowych z uzasadnieniem w sprawach zawisłych przed ETS. W praktyce polega to na przedstawianiu opinii na temat sprawy, propozycji jej rozwiązania, dokonywaniu analiz prawnych, itp.
Rzecznicy generalni nie biorą udziału w obradach sądu dotyczących wyroku i głosowania. Jest ich ośmiu, wśród nich I rzecznik generalny, obecnie Siegbert Alber z Niemiec.
SĄD I INSTANCJI
Jest organem sądowym o charakterze pomocniczym, powołanym decyzją Rady z 24 października1988 r., by odciążyć ETS. Obecnie podstawę prawną jego funkcjonowania stanowi art. 225 TWE, który nakazuje stosować do niego odpowiednio przepisy dotyczące ETS.
W skład Sądu I Instancji wchodzi piętnastu sędziów, na których czele stoi prezes. Od orzeczeń tego sądu można złożyć odwołanie do ETS. Jego jurysdykcja obejmuje wyłącznie sprawy sporne, m. in. skargę o stwierdzenie nieważności, skargę o zaniechanie działania prawotwórczego, skargę o odszkodowanie w ramach odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta