Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
MAREK SAFJAN
Sądownictwo konstytucyjne łączy w sobie cechy instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz specyficznej instytucji kontrolnej i w pewnym stopniu podobnie jak władza ustawodawcza może wywierać bezpośredni wpływ na prawodawstwo i kształtować system prawny.
Trudno więc się zgodzić z tezą, że o skutkach orzeczeń TK należy mówić w takich samych kategoriach jak o skutkach typowych orzeczeń sądowych, bo te zawsze odnoszą się do ściśle określonych zdarzeń prawnych. Sąd konstytucyjny wydaje rozstrzygnięcia abstrakcyjne, również bowiem w ramach tzw. kontroli konkretnej, a więc związanej z pytaniami prawnymi sądów oraz skargą konstytucyjną orzeczenie TK ocenia normę prawną, a więc oddziałuje na stan prawny, nie zawierając w sobie elementów rozstrzygnięcia konkretnego przypadku. Z tych też powodów bardziej odpowiada mi operowanie pojęciem prospektywności i retroaktywności w stosunku do orzeczeń TK, a nie pojęciem skutków ex tunc oraz ex nunc. Problem terminologii ma jednak znaczenie drugorzędne, istota bowiem tkwi w odpowiedzi na pytanie, co oznacza utrata mocy obowiązującej przez przepis prawa w wyniku orzeczenia TK wobec oceny zdarzeń zaszłych przed wejściem w życie wyroku TK, stwierdzającego niekonstytucyjność konkretnego przepisu prawa?
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta