Hobbyści
Hobbyści
- Zdaniem specjalisty: Prof. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych DOROTA CZERWIŃSKA
Studia humanistyczne wydają się być czysto hobbystyczne. Ich absolwenci muszą zdawać sobie sprawę, że na pracę w wyuczonym zawodzie szansę mają tylko jednostki. Reszta musi się przekwalifikować i przygotować na długie szukanie posady.
To prawda, że humaniści mają gorszą sytuację na rynku pracy, ale nie znaczy to, że nie ma dla nich ofert. Recesja sprawiła, że serwisy internetowe zwalniały pracowników, a dziś na nowo ich przyjmują. Poszukiwani są np. redaktorzy. Pojawiły się też oferty dla copywriterów w agencjach reklamowych. Socjologowie mogą liczyć na zatrudnienie w działach marketingu przy badaniach rynkowych. Psychologowie, których w tej chwili rynek może wchłonąć wielu, mogą jednak za jakiś czas spodziewać się kłopotów. Jest ich po prostu za dużo. Natomiast poszukiwani są dobrzy specjaliści do działów zarządzania zasobami ludzkimi z tzw. miękkimi umiejętnościami, zwłaszcza specjaliści od szkoleń. Lingwiści koniecznie powinni uzupełniać wykształcenie, kształcić się na studiach podyplomowych, bo sama znajomość języka, nawet znakomita, to za mało, by mieć pewność, że znajdzie się ciekawą pracę.
Joanna Razowska, menedżer w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta