Schröder miał pecha
Prof. Hans-Dieter Klingemann, dyrektor Wydziału Instytucji i Zmian Społecznych Centrum Naukowego Badań Socjalnych w Berlinie
Schröder miał pecha
Niemcy są coraz bardziej niezadowoleni ze swego losu, mimo wysokiego standardu życia i rozbudowanego państwa opiekuńczego. Czym to można wytłumaczyć?
PROF. HANS-DIETER KLINGEMANN: Jest kilka przyczyn, wśród których niepoślednią rolę odgrywa załamanie koniunktury na świecie, co wpłynęło negatywnie na zorientowaną na eksport niemiecką gospodarkę i tym samym na zwiększenie bezrobocia w Niemczech. A od rozwiązania sprawy bezrobocia rząd koalicyjny Schrödera i on sam uzależniał jeszcze kilka lat temu swe dalsze polityczne istnienie. Dzisiaj jest rozliczany z obietnic. Źle oceniana jest reforma emerytalna, nic nie zrobiono dla poprawy sytuacji w służbie zdrowia .
Czy można winić rząd Schrödera, że nie zrobił tego, co nie udało się także jego poprzednikom?
Schröder podejmował próby reform, ale nie zakończyły się sukcesem. Spójrzmy na projekt ożywienia gospodarki przez reformę podatkową. Jednym z jej elementów było zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów i akcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta