Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko ile, ale i za co

18 września 2002 | Moja Kariera | PJ

Wynagrodzenia Jak płacić menedżerom najwyższego szczebla

Nie tylko ile, ale i za co

Właściciele firm, zamiast budową systemów wynagrodzeń, zajmują się dziś głównie redukcją kosztów - w tym związanych z płacami. Ale stagnacja rynkowa może być dobry czasem, by przyjrzeć się, w jaki sposób płaci się menedżerom. Przy czym ważniejsze niż ile, staje się pytanie: za co.

Filozofia budowy dobrych pakietów płacowych dla członków zarządów spółek powinna bowiem - poprzez odpowiednią proporcję elementów pieniężnych i niepieniężnych - dawać także właścicielom gwarancję ochrony ich interesów. Firmy dysponują wieloma sposobami wynagradzania - od płacy zasadniczej po złożone długoterminowe programy motywacyjne oparte na akcjach. Kiedy jednak stają przed problemem budowy nowego lub weryfikacji starego systemu, powinny się zastanowić nad rolą i wzajemną relacją jego elementów.

Podstawa i premia

Płaca podstawowa - zasadniczy element większości systemów wynagrodzeń - to nie tylko swoiste minimum gwarantowane pracownikowi i dające mu pewien niezbędny komfort psychiczny. Jest to też podstawa budowy innych instrumentów płacowych. Na zachodzie do lat 70. płaca podstawowa była największą częścią pakietów wynagrodzeniowych. Presja właścicieli, by ściślej połączyć efektywność pracy z płacą,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2726

Spis treści
Zamów abonament