Trudna sztuka rządzenia państwem
Trudna sztuka rządzenia państwem
MAREK SAFJAN
Spotykam się niekiedy z opiniami, że niezrozumiałe jest odraczanie ogłoszenia wyroku przez Trybunał, a jeszcze bardziej - odraczanie rozprawy.
Niektórym dziwne wydają się więc decyzje o dopuszczeniu w postępowaniu nowych dowodów czy żądanie prezentacji stanowiska przez jakieś instytucje, które nie należą do kręgu ustawowych uczestników postępowania. Powiada się, że przedłuża to niepotrzebnie czas oczekiwania na rozstrzygnięcie, wydłuża okres niepewności co do stanu prawnego i naraża na domysły, że u podstaw takich decyzji proceduralnych leżą bliżej nieokreślone przesłanki natury politycznej lub innej, niewiele mające wspólnego z prawem.
Trzeba, jak się okazuje, przypominać, że Trybunał jest organem władzy sądowniczej, chociaż szczególnym, a w konsekwencji toczące się przed nim postępowanie jest podporządkowane regułom, które w pewnej tylko mierze odbiegają od zasad typowego postępowania sądowego. Pierwszą i zasadniczą cechą każdego postępowania sądowego jest spór o racje i poszukiwanie słusznego, zgodnego z prawem rozstrzygnięcia. Kolejną jest swoista dla sądu metodologia dochodzenia do takiego rozstrzygnięcia - ocena wypracowywana na podstawie sformalizowanych reguł dowodowych, w toku publicznej rozprawy, podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta